Yeni Başlayanlar İçin: İngilizce

data koleji bursa data koleji sivil havacılık lisesi bursa lise uçak uçak bakım ingilizce

Yeni başlayanlar için İngilizce zor gelebilir. Elbette, İngilizce öğrenmek için ilk adımı atmak seni biraz korkutabilir. Fakat bu dil öğrenme macerana başladığın için kendinle gurur duymalısın. İngilizce öğrenmenin pek çok faydası var.

  • Mesleki faydaları: İngilizce, uluslararası ticarette ortak dil bu yüzden bu dili bilmek birçok kariyer açısından oldukça yararlı. Dil becerilerin, bir iş görüşmesinde göze çarpmana ve özgeçmişine mükemmel bir katkı yapmana da yardımcı olabilir.
  • Seyahat açısından faydaları: Eğer seyahat etmekten keyif alıyorsan veya İngilizcenin konuşulduğu bir ülkeye seyahat edeceksen akıcı bir İngilizceye sahip olmak senin için büyük bir avantaj olacak. Beklendiği üzere İngilizceyi anlayabiliyorsan bu dilin konuşulduğu bir ülkede çok daha kolay gezebilirsin. Ayrıca çok daha kolay arkadaşlıklar kurabilir ve bulunduğun bölgenin kültürünü de anlayabilirsin.
  • Güven artıma: İngilizce öğrenme, günlük hayatında sana özgüven de sağlar. Bir zorlukla karşılaşacağını ve bunun üstesinden gelebileceğini, sıkı çalışıp yeni şeyler öğrenebileceğini bilirsin.

Bu, hayatındaki diğer zorlukları da aşarken kendine olan güvenini de artırmana yardımcı olacak.

Sonuçta İngilizce öğrenmek, yeni bir beceri edindiğin anlamına geliyor. İngilizceyi ister mesleki ister kişisel olarak kullan bir hedef belirleyip bunu başardığını bilmek seni mutlu edecek.

İngilizce Öğrenmeye Yeni Başlayan Biri Olarak Nasıl Başarılı Olabilirsin?

  • Sabırlı ol. Her ne zaman bunalırsan bu sözü kendi kendine tekrar et. İngilizce öğrenmek zaman alır. Akıcılık bir gecede elde edilemez.

Unutma ki akıcı İngilizce konuşanlar bile belirli kelime ve ifadeler ile zaman zaman zorluk yaşarlar. Bu yüzden öğrenim sürecinde sabırlı ol. İngilizce çalışma ve pratik yapma zamanla karşılığını ödeyecektir.

  • Kendine güven. Yeni başlayan biri olarak gelişimin yerine hatalarına odaklanman daha kolaydır. Aslında ne kadar da çok şey öğrendiğini azımsayabilirsin. Bu yüzden kendine güven ve İngilizce öğrenmenin mümkün olduğunu unutma.

İkna olmadın mı? Akıcılığını geliştirdiğine dair sağlam kanıtlar elde etmek için İngilizce yeterlilik testleri ile becerilerini düzenli olarak sına.

  • Esnek ol. Aşağıda göstereceğimiz gibi İngilizceyi her yerde öğrenebilirsin.

Bazen sadece sınıfta öğrenebilirmişsin gibi gelebilir. Fakat bir İngilizce kursuna katılmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden her yerde öğrenebileceğini unutma. Öğrenme sadece sınıfla sınırlı değildir. Dil illaki sınıfta öğrenilir diye bir kural da yok. .

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlanmalı?

İngilizce uzun seneler boyunca önce İngilizce dersleri ile okulda, sonrasında ise kariyerlerimizde büyük bir yer kaplasa da pek çok insan kolay İngilizce öğrenme konusunu tam da olduramadığını hissediyor. Siz de böyle hissediyorsanız, merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Uzun seneler teknik tarafını öğrendiğimiz ama belki çoğunlukla bilgileri unuttuğumuz bu dile yeniden nasıl başlayacağımız konusu kafamızı karıştırabiliyor. Önce grameri mi hatırlamalı yoksa biraz ‘listening’ (dinleme) mi yapmalı? Ders kitaplarından mı çalışmalı yoksa pratik yapmaya mı çalışmalı? Bu kafa karışıklığını anlıyoruz ve size bu konuda yol göstermek için buradayız.

Grameriniz biraz paslı gibi mi? Bazen fiil çekimlerini karıştırıyor ya da V+ing mazide kalmış gibi mi hissediyorsunuz? Sizi hemen gramer konularını örneklerle ayrıntılı anlattığımız gramer yazıları listesine alalım. 

1. En Kalıcı Teknik Bebekler Gibi İngilizce Öğrenme

Bu hayatta yeni bir şeyi öğrenmeye en açık yaş grubu belki de bebekler. Bir bebeğin/ çocuğun siz bir şey söyledikten ya da yaptıktan sonra ne kadar hızlı tekrarlayabildiğine şaşırmışlığınız vardır mutlaka. Bebeklerin öğrenmedeki hızı dil öğrenme için de oldukça önemli. Peki bebekler ile bebek olmayanları ayıran şey ne? Söyleyelim: dinlemek. Ve hata yapmaktan korkmamak.

2. İngilizce Kelime Ezberleme

Diyelim grameri kaptınız ama sıra sizin konuşmaya ya da yazmaya gelince tıkanıyorsunuz. Ya da birini dinlerken pek çok kelimeyi bilmediğiniz için konuşmanın ana mesajını kaçırıyorsunuz gibi hissediyorsunuz. Yeni bir dil öğrenirken o dildeki kelime dağarcığımızı geliştirmemiz, hem o dili konuşanları, yazanları daha iyi anlamamıza yardımcı olur hem de kendimizi daha iyi ifade etmemize. .

3. Bol Anlamlı Kelimelere Hakim olarak İngilizce Öğrenmek İstiyorum

İngilizcede çağrıldığı çoğu yere uyum gösterebilen, şekilden şekile, renkten renge giren bazı filler vardır. Bu fiiller kullanılma şekillerine ve yanlarına gelen kelimelere göre çok farklı anlamlar taşıyabilirler. Bu anlamlara hakim olmak hem yazılı hem de sözlü İngilizceyi anlamanızı kolaylaştıracak.

4. İngilizce Kitap Okumak

Yeni bir dil bilmenin en güzel yanlarından biri o dilde yazılan eserleri okuyabilmek ve anlayabilmek. Ayrıca o dilde yeni bir dünyanın ve pek çok farklı eserin erişilebilir hale gelmesi. İngilizce kitap okumak hem İngilizceyi anlamanızı, öğrenmenizi kolaylaştıracak hem de bu sayede yeni dünyaların kapıları önünüzde açılacak. Dilinizi geliştirirken genel kültürünüzü geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek mi? Bir taşla iki kuş gibi geliyor kulağa! (To kill two birds with one stone)

5. İngilizce Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenme

Dizi izlemek hepimiz için en önde gelen boş zaman geçirme yollarından biri. Sevdiğimiz tür ne olursa olsun hepimizin sevdiği ve bağlı olduğu diziler var. Yeni bir dil öğrenirken önerilen yollardan biri de o dilde diziler izlemektedir. Başlangıçta Türkçe alt yazılı izlerken bir noktada kendinizi İngilizce alt yazılı izleme konusunda daha iyi hissedeceksiniz. Kelimenin yazılışını alt yazıdan okurken söylenişini de duyuyor ve konudan anlamını da çıkarabiliyor olacaksınız. Aslında İngilizce öğrenme amacı ile yapmadığınız ve keyif aldığınız bir aksiyon arka planda sizi İngilizcede de geliştiriyor olacak.

6. İngilizce Film İzleyerek Öğrenme

Diziler gibi film izlemek de İngilizcemizi geliştirmemiz için muhteşem bir opsiyon. Olayın akışına kendinizi kaptırmış giderken kulağınızın İngilizceye ne kadar alıştığına ve fark etmeden öğrendiğiniz yeni kelimelere şaşıracaksınız. 

7. İngilizce Müzik Dinleyerek Öğrenme

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında artık her ülkenin sanat ürünlerine ulaşmak oldukça kolay. Buna müzik de dahil. Çoğumuz belki Türkçe şarkılardan ziyade İngilizce şarkılar dinliyoruz. Belki şarkı sözlerini ezbere biliyoruz fakat şarkının ne dediğini çok da anlamıyoruz. Şarkı dinlemek ve şarkı sözlerini okuyup anlamaya çalışmak, kolay İngilizce öğrenme için oldukça keyifli farklı bir yol.

8. Videolar İle Öğrenme

Youtube’da zaman geçiren biriyseniz bir şekilde bir TED videosuna denk gelmişsinizdir. TED, alanında uzman ya da önemli işler başarmış insanların yaklaşık 10-20 dakikalık konuşmalar yaptıkları bir platform. Bu şekilde hiç bilgi sahibi olmadığınız konularda yeni bilgiler öğrenirken bir yandan da İngilizcenizi geliştirebiliyorsunuz.

9. Kullanılan Elektronik Cihazların Dilini İngilizce Yapma

Bir dile hakim olmanın en önemli yollarından biri o dili günlük hayatınızın içine entegre edebilmek. Aktif olarak İngilizce çalışmadığınız anlarda bile İngilizceyi hayatınızın bir parçası yapmalısınız. Bunun en basit ve pratik yollarından biri ise kullandığınız cihazların dilini İngilizce olarak değiştirmek. Bu şekilde hem beyniniz İngilizce görmeye ve düşünmeye daha çok alışacak hem de yeni İngilizce kelimeler ve kullanımlar öğreniyor olacaksınız.

10. Yazarak ve Yazarken İngilizce Öğrenme

Yazmak, İngilizcenin önemli bir parçası. Gerek akademik bir ödev için olsun, gerek iş hayatınızdaki mailleşmelerde ya da raporlarda olsun, etkili bir şekilde yazabilmek oldukça önemli. .

11. İngilizce Kaynaklar ve Haberler Takip Etmek

İngilizceyi günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek ve dünyada ne olup bittiğini takip edebilmek için haberleri takip etmek oldukça önemli. Önceleri Amerika’dan, İngiltere’den gazeteler satın alarak yapılırdı bu ama ne şanslıyız ki bizler internet çağında yaşıyoruz. Dünyanın diğer ucunda yaşanan olayları bir tık ile İngilizce bir siteden okuyabiliyorsunuz.  İnceleyebileceğiniz bazı gazetelerin web sayfaları The New York Times, The Guardian, The Washington Post, The Daily Mail, The Independent, The Sun, BBC News. Bu haber kaynaklarının Youtube kanallarını ya da Podcastlerini dinleyerek de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Leave a Reply